Müşteri Güvenliği

Müşteri Güvenliği

Online alışveriş özellikle büyük kentlerde günlük koşuşturma içerisinde hem zamandan tasarruf sağlamakta hem de ürün çeşitliliği ve fiyat avantajları ile mağaza mağaza dolaşmaya güzel bir alternatif olmaktadır. Birçok kişi tarafından sürekli olarak kullanılsa da bu konuya hala temkinli yaklaşan büyük bir kitle de bulunmakta. Bunun en büyük nedeni internete duyulan güvensizlik. Aslında basit birkaç güvenlik kuralına dikkat edildiği taktirde herhangi bir tehlike taşımadığı gibi alışveriş meselesine fiyat avantajı ve zamandan tasarruf gibi birçok pozitif unsur da eklemekte.

İnternet üzerinden yapılan alış-veriş Tehlikelerinden korunma yolları

Her şeyden önce sitenin Secure Socket Layer  (SSL sertifikası) var mı mutlaka kontrol edin. SSL, alışveriş yaparken verdiğiniz bilgilerin şifrelenmesini ve başkaları tarafından görülmesini engelleyen bir güvenlik sistemidir. SSL sertifikası olmayan siteler bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir. Ödeme yapacağınız sayfada tarayıcınızda internet adresinin başında HTTPS ifadesi ve kilit amblemi var ise SSL ile korunuyorsunuz demektir.


Alışveriş yapacağınız sanal mağaza telefonunu, elektronik posta adresini, ve adını tam olarak açık ve net bir şekilde veriyor mu? Mutlaka kontrol edin. Eğer alışveriş yapacağınız mağaza bilgilerini ve şirket adını açık bir biçimde vermiyorsa, bu sitenin güvenilirliğini mutlaka sorgulayın.

Ortak kullanılan bilgisayarlarda bankacılık işlemleri ve online alışveriş yapmayın. Özellikle internet cafe gibi yerlerde sizden önce pek çok kişinin kullandığı bir bilgisayar ile alışveriş yapmak, tahmin edeceğinizden daha tehlikeli olabilir.

Lisanslı bir anti-virüs güvenlik programı kullanın ve sürekli güncel tutun. Bilgi hırsızlığı çoğunlukla bilgisayara bulaşan zararlı yazılımlar tarafından klavyeniz ile yazdığınız yazıların kaydedilmesi ile ortaya çıkar. Güncel bir antivirüs programı sizi bu yazılımlardan koruyacaktır. Aynı şekilde sanal klavye kullanarak da önlem alabilirsiniz.

Alışverişinizin toplam tutarına, KDV ve kargo bedelinin dahil olup olmadığına dikkat edin. Alışverişinizin toplam tutarını inceleyerek, ödeme sonrası ortaya çıkacak anlaşmazlıkları engelleyebilirsiniz.

E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken, sizden, kredi kartı bilgilerinizin dışında, annenizin kızlık soyadı, kiminle yaşadığınız gibi bilgiler de isteniyorsa, sahte bir dolandırıcılık sitesinde olabileceğinizi unutmamalı, işleme devam etmemelisiniz. Güvenilir olan hiçbir alışveriş sitesi sizden anne kızlık soyadı, kimlik serisi gibi özel bilgiler talep etmez. Bu durumlarda siteyi yetkili mercilere şikayet etmekten çekinmeyin.

İnstagram, facebook gibi sosyal medya sitelerinden satış yapan kişilere, eğer SSL sertifikalı başka bir siteleri yoksa kesinlikle güvenmeyin. Bu sitelerden yapılan satışlar genelde vergi ve kayıt dışı yapılan satışlardır. Yapılan satışın vergi kaydı olmaması oluşacak aksi bir durumda yetkili mercilerin sizi korumasını ve savunmasını zorlaştıracaktır. Aynı zamanda oluşan vergi kaybı yine vatandaş olarak size yansıyacaktır.

 

Tüm bunlara dikkat edildiğinde internetten alışveriş hem çok eğlenceli hem de yararlıdır. Binlerce ürüne aynı anda ulaşmak, yorumları okuyarak ihtiyacınıza en uygun ürünü en kısa sürede bulmak çok büyük bir lüks. Üstüne üstlük maliyetlerin düşük olması nedeniyle sunduğu fiyat avantajları da düşünüldüğünde internetten alışveriş yapmaktan korkmamak ama güvenliği de elden bırakmamak lazım.E-Ticaret Sistemleri